تبلیغات
آزمایشگاه شیمی - ضرورت رعایت نکات ایمنی و مقررات در آزمایشگاه شیمی


هدف از رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه، حفظ سلامتی و بدست آوردن نتیجه ی مطلوب است. قبل از آن که آزمایشی را انجام دهید دقیقاً بدانید برای انجام آن به چه چیزی نیاز دارید، سپس به آن فکر کنید و از خطرات احتمالی آن آگاهی کامل داشته باشید.
همه ی مواد شیمیایی رابایستی سمی تلقی کرد مگر این که غیر سمی بودن آن ها به اثبات رسد.تعریف سمّیت مواد شیمیایی: توانایی یک ترکیب برای نابود سازی نسوج زنده است به طوری که تماس با این مواد سبب اختلال در سیستم عصبی، تنفسی و یا تولید مثل می شود و گاهی با بروز بیماری سبب مرگ انسان می گردد. (مانند خوردن این مواد، استشمام و یا جذب آنها از طریق پوست )کلر، آرسنیک، سدیم سیانید، سدیم آزید و هیدروژن سیانید از جمله مواد شیمیایی با سمّیت بالا هستند.برخی از مواد شیمیایی نیز سرطان زا هستند از جمله فرمالدئید، آب اکسیژنه، کلسیم کربنات، کلروفرم، بنزن و.... با توجه به این که مواد شیمیایی می توانند سمی و یا سرطان زا باشند لازم است در هنگام کار با این مواد علاوه بر استفاده از روپوش، عینک ایمنی و روشن نمودن هود یا هواکش آزمایشگاه از حداقل مقدار مواد استفاده نمود و از چشیدن، بوییدن و تماس با مواد جداً بایدپرهیز کرد.
رعایت نکات زیر در هنگام انجام آزمایش ها ضروری به نظر می رسد:1- هنگام آزمایش اثر آب بر فلزهای قلیایی و واکنش اسید با باز سر خود را بالای ظرف محتوای مواد واکنش دهنده قرار ندهید و در صورت تماس دست با این مواد دست خود را به چشم صورت و دهان خود نمالید بلکه با آب فراوان آنها را شستشو دهید.2- از گرما دادن شدید موادی که گاز تولید می کنند (مانند پتاسیم کلرات در تهیه ی اکسیژن) باید دوری کرد.3- مواد سمّی یا خطرناکی مانند محلول های غلیظ هیدروکلریک اسید، سولفوریک اسید و یا نیتریک اسید را در پایین ترین قسمت قفسه ها نگهداری کنید تا در مواقع افتادن اثر تخربیی کمتری داشته باشد.این اسید های اکسید کننده را از سایر اسیدهای آلی مانند استیک اسید و یا ترکیباتی مانند هیدروکسیدها، سیانیدها و سولفید ها دور نگه دارید.4- نقل و انتقال مواد خورنده و سوزش آور را همواره با پوشیدن روپوش، دستکش و عینک ایمنی انجام دهید،5- مواد اکسید کننده را در محل های خشک، خنک و دور از آفتاب نگه داری کنید و بهتر است از چوب پنبه، درب های لاستیکی ویا فلزی برای بستن ظروف حاوی این مواد استفاده نشود (از درب های لاستیکی اولیه ی این ظروف استفاده کنید).6- موادی مانند سدیم، پتاسیم، P2O5، P2S5، FeS، کلسیم کاربید با آب واکنش انفجاری می دهند. در هنگام کار با این مواد رعایت نکات ایمنی ضروری است و باید از کمترین مقدار این مواد استفاده نمود.7- مواد شیمیایی حساس به نور مانند برم، دی اتیل اتر، نمک های جیوه و نقره و سدیم یدید را در محلی تاریک نگه داری کنید.8- در صورت بو کردن گاز کلر باید بی درنگ ظرف کوچکی از محلول رقیق آمونیاک را نزدیک بینی گرفت و آن را بو کرد.9- به دمای اشتعال مواد توجه کنید بطور مثال دمای اشتعال دی اتیل اتر 49- درجه فارنهایت است و در اثر نور و هوا به پراکسید خطرناکی تبدیل می گردد، اتر را در یخچال نگه داری کنید.


10- مواد سوزش آور مانند بازها را از اسید ها جدا نموده و در محیط خشک نگه داری کنید.11- در آزمایشگاه مواد غذایی و نوشیدنی مصرف نکنید، غذا و نوشیدنی می تواند به طور اتفاقی آلوده گردد، وسایل شیشه ای آزمایشگاهی (بشر و...) را هرگز برای خوردن و آشامیدن استفاده نکنید.12- در آزمایشگاه محل کپسول آتش نشانی، جعبه ی کمک های اولیه و محل کلید برق را به خاطر بسپارید.13- مواد نامحلول (رسوب)، چوب کبریت و کاغد صافی را در دستشویی و فاضلاب نریزید.14- برای رقیق کردن اسید، همیشه اسید را قطره قطره بر روی آب بریزید و محلول را آرام به هم بزنید.15- هنگام وارد کردن دماسنج و یا لوله ی رابط شیشه ای درون چوب پنبه، نخست لوله و جداره های سوراخ شده چوب پنبه را با آب صابون وگلیسرول آغشته کنید. دماسنج ویا لوله را با حوله گرفته ضمن چرخاندن آن را وارد چوب پنبه ای کنید که آن را نیز با حوله در دست گرفته اید.

از نکات مهم دیگر در آزمایشگاه شیمی نگهداری مواد شیمیایی است و دانستن این موضوع که چه موادی را در کنار یکدیگر قرارندهیم. بسیاری از مواد شیمیایی در صورت در کنار هم بودن ممکن است واکنشهای خطر ناکی را انجام دهند که در بعضی موارد حتی می تواندسبب انفجار شود.

یک شیمیدان هیچگاه موادی را که با هم واکنش خطر ناکی می دهند در کنار هم نگهداری نمی کند حتی اگر احتمال وقوع حادثه بسیار کم باشد. به هر حال ممکن است دو شیشه ی حاوی دو ماده شیمیایی ناسازگار در اثر یک حادثه و یا غفلت بشکند و مواد آن ها با هم ترکیب شده و زیان های جبران ناپذیری را به وجود آورد. برای جلوگیری ار این گونه حوادث مواد زیر را در کنار هم قرار ندهیم:در موارد  زیر به تعدادی از واکنش های مواد ناسازگار با هم اشاره شده و محصول هر واکنش به همراه خطرات احتمالی آن قید شده است:دو ماده ناسازگاری که نباید در کنار هم باشند
واکنش های ممکن

1
فلزآلومینیوم وآمونیوم نیترات
حاصل یک ماده ی قابل انفجار است

2
آمونیوم نیترات و استیک اسید
مخلوط این دو ممکن است باعث احتراق گردد مخصوصا اگر استیک اسید غلیظ باشد

3
هیدروژن پراکسید و اکسید سرب
یک واکنش شدید و قابل انفجار است

4
هیدروژن پراکسید و سولفید آهن
یک واکنش شدیدا گرمازاست

5
جیوه نیترات و متانول
میتواند باعث ایجاد فولمینات جیوه شود که یک ماده قابل انفجار است

6
نیتریک اسید و فسفر
فسفر در حضور نیتریک اسید خود به خود آتش می گیرد

7
پتاسیم سیانید و پتاسیم پراکسید
مخلوط این دو ماده اگر حرارت داده شود می تواند باعث انفجار گردد

8
سدیم نیترات وسدیم تیوسولفات
مخلوط نمونه های خشک این دو می تواند قابل انفجار باشد

9
سولفید سرب وهیدروژن پراکسید
واکنشی است شدیدا قابل انفجار


دو ماده ناسازگاری که نباید در کنار هم باشند
واکنش های ممکن

1
فلزآلومینیوم وآمونیوم نیترات
حاصل یک ماده ی قابل انفجار است

2
آمونیوم نیترات و استیک اسید
مخلوط این دو ممکن است باعث احتراق گردد مخصوصا اگر استیک اسید غلیظ باشد

3
هیدروژن پراکسید و اکسید سرب
یک واکنش شدید و قابل انفجار است

4
هیدروژن پراکسید و سولفید آهن
یک واکنش شدیدا گرمازاست

5
جیوه نیترات و متانول
میتواند باعث ایجاد فولمینات جیوه شود که یک ماده قابل انفجار است

6
نیتریک اسید و فسفر
فسفر در حضور نیتریک اسید خود به خود آتش می گیرد

7
پتاسیم سیانید و پتاسیم پراکسید
مخلوط این دو ماده اگر حرارت داده شود می تواند باعث انفجار گردد

8
سدیم نیترات وسدیم تیوسولفات
مخلوط نمونه های خشک این دو می تواند قابل انفجار باشد

9
سولفید سرب وهیدروژن پراکسید
واکنشی است شدیدا قابل انفجار


  • آخرین ویرایش:جمعه 23 تیر 1391
نظرات()   
   
How much can you grow from stretching?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:59 ب.ظ
Link exchange is nothing else however it is simply placing
the other person's web site link on your page at suitable place and other person will also do same in favor of you.
anonymous std testing
یکشنبه 4 تیر 1396 08:50 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب
اصل آیا واقعا کار درست با من پس
از برخی از زمان. جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.

من هنوز مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک
ممکن است را خوب به پر کسانی که شکاف.
در صورتی که شما که می توانید انجام
من را بدون شک بود مجذوب.
Cheryl
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:15 ق.ظ
Excellent way of explaining, and fastidious article
to get information on the topic of my presentation topic, which i am going to
present in university.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:21 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I
to find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something
back and help others such as you aided me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر